1.Bula se întoarce
acasa în permisie, de pe front. Parintii lui Strula prieteni de familie
si vecini, îl întreaba.
-Dar Strula ce face, de ce n-a venit?
-Pai,... stiti eram în transee, ne ataca inamicu', când ce-i
trece lui Strula prin cap...?
-Iote' asa un glont di marii....!!!
2.Bula era în
armata. Într-una din zile, când faceau instructie Colonelul le sugereaza
sa simuleze un atac aerian.
Toti soldatii se ascund numai Bula sta în mijlocul campului de exercitii.
Colonelul nervos peste masura se duce la Bula si-i zice:
-Soldat!
-Da,sa traiti!
-De ce nu stai ascuns cum fac ceilalti, ba cretinule!!!
-Ba da, sa traiti, stau sub un copac!
-Si unde vezi tu copacul, scarnavie?
-Da tu unde pi**a matii vezi avioane, sa traiti?
3.Varianta:
Instructie de câmp. Sergentul îl întreaba pe Bula:
-Soldat, ce faci daca în fata ta vezi 500 de inamici?
-Îi împusc cu mitraliera, domnule sergent, zice Bula.
-Dar ce faci daca vezi în stânga 800 de inamici?
Îi împusc cu mitraliera, domnule sergent.
-Dar ce faci daca vezi în dreapta 1000 de inamici?
-Îi împusc cu mitraliera, domnule sergent.
-Dar de unde iei tu atâtea cartuse, Bula?
-Din locul din care aduceti si Dumneavoastra inamicii...
4.Razboi cu
nemtii. Bula se ascunde într-o fântana. Un neamt vrea sa faca la
fel. El striga în fântana, iar Bula face pe ecoul.
-E cineva acolo?
-E cineva acolo?
-Mai bine ma duc în padurice ...
-Mai bine ma duc în padurice ...
-Mai bine arunc o grenada ...
-Mai bine te duci în padurice !
5.Bula la cabinetul
medical al regimentului:
-Dom' doctor, ma simt foarte rau!
-Unde va simtiti rau?
-Sa traiti, aici în armata!
6.Bula si cu
regimentul în razboi. Cade o bomba. Ramâne numai el cu capitanul.
Capitanul o ia înainte ca e mai destept! Cade într-o capcana.
Si zice :
-Arunca frânghia!
Bula îi arunca frânghia.
-Nu asa boule, mie un capat si tie un capat!
Bula ia frânghia taie doua capete arunca unul capitanului si unul îl
pastreaza.
-Vita, tine frânghia de un capat si arunca restul în groapa!
În final Bula se prinde si îi arunca frânghia capitanului.
-Acuma trage!
Scoate Bula pistolul, îl îndreapta spre groapa si buuuuum!
7.Colonelul
viziteaza infirmeria regimentului, curios sa vada cum sunt îngrijiti bolnavii.
Lânga unul din paturi, colonelul întreaba:
-Ce ai soldat?
-Hemoroizi, sa traiti!
-Si cum te trateaza?
-Badijonari cu albastru de metil.
-Ai vreo dorinta?
-Nu, sa traiti!
Dupa alti 5-6 pacienti cu aceeasi boala, tratati la fel si fara dorinte speciale
de formulat, vine rândul lui Bula:
-Tu de ce suferi?
-De amigdalita, sa traiti!
-Si cum te trateaza?
-Badijonari cu albastru de metil.
-Ai vreo dorinta?
-Da, sa traiti! Sa schimbe somoiogul!
8.Proaspat casatorit,
Bula este recrutat si e repartizat la vânatorii de munte.
Dupa 5-6 luni de instructie fara nici o permisie, în plina iarna, unitatea
porneste într-o aplicatie pe munte, chiar pe lânga comuna unde Bula
îsi lasase nevasta.
Omenos, comandantul îi acorda acestuia o permisie de o noapte. Fericit,
Bula îsi pune schiurile si realmente zboara spre mult dorita-i sotie.
A doua zi, seara, în dormitor, Bula organizeaza un concurs-ghicitoare:
-Cine-mi spune care sunt primele trei lucruri pe care le-am facut când
am ajuns acasa?
-În primul rând ti-ai salutat familia, opineaza cineva.
-Gresit! În primul rând m-am culcat cu nevasta-mea! Al doilea?
-Ti-ai salutat familia!
-Gresit! M-am clucat a doua oara cu nevasta-mea! Si al treilea?
-Te-ai culcat a treia oara cu nevasta-ta!
-Nu, nici chiar asa, spune Bula. În al treilea rand...mi-am scos schiurile
din picioare!
9.Bula facea
scoala de parasutism si comandantul care antrena grupa lui Bula vrea sa-si bata
joc de ei si sa-i puna sa faca primul salt
undeva în Sahara.
Instructorul ii ia si le zice:
-Baieti, vedeti ca va parasutam în desert. Acolo sa asteptati ca trimitem
un jeep sa va ia. Apropo, luati-va vreo 20 de parasute ca sunt
d-astea românesti.
Sare Bula primu' din grupa lui si pe la vreo 5000 de metri vrea sa deschida
prima parasuta. Bine înteles ca aceasta nu merge si el îsi zice:
-Nu-i nimic, mai am 19 parasute.
Bineînteles ca nu i s-a deschis niciuna din parasute. Vazând
el cum sta treaba îi vine inspiratia metafizica:
-Ba, ce ghinionist sunt: nu mi s-a deschis nici o parasuta din alea 20, da'
daca nu vine jeepu' sa ma ia?
10.Bula în
prima zi de armata. Un plutonier trece prin fata rândului de soldati si
întreaba:
-Ce-ai fost în viata civila?
Unul brutar, altul macelar, altul electrician etc. Ajunge ofiterul la Bula:
-Ce-ai fost în viata civila?
-Am fost fericit, sa traiti!
11.Bula la recrutare.
Medicul zice:
-Citeste cu voce tare, ce scrie acolo pe tabla!
Bula:
-Care tabla, eu nu vad nici o tabla!?
-Foarte bine, raspunde doctorul. Nici nu e vreo tabla acolo. Apt. Urmatorul...
12.Bula la recrutare
da medicului o foiaie pe care scrie: "Nu pot sa vorbesc, sunt mut".
Medicul militar:
-Puneti mâna pe masa si închideti ochii.
Medicul îl loveste cu putere cu ciocanul.
-Aaaaaaaaah!!!!
-În regula - mâine învatam litera "b"!
13.Ofiterul
de la centrul de recrutare îl întreaba pe Bula:
-Recrut, cei cu ochiul dumitale?
-E un ochi artificial.
-Si din ce e un ochi artificial?
-Din sticla, domnule ofiter.
-Da, logic trebuie sa si vezi prin el!
14.La recrutare
Bula este întrebat:
-Ce meserie ai?
-Comediant.
-Comediant!? Ia arata ce stii ma!
Bula iese pe usa afara la cei care asteptau si striga:
-Puteti pleca cu totii acasa. Eu am primit locul acesta...
15.La recrutare
Bula zice medicului militar:
-Sunt miop deci neincorporabil!
-Cum vrei sa demonstrezi asta?
-Vedeti cuiul acela în zid?
-Da...
-Ei bine eu nu-l vad!
16.La recrutare
Bula e întrebat:
-Ce-i tac'tu?
-Bolnav de plamâni.
-N-am întrebat asta. Ce face?
-Tuseste.
-Tâmpitule! Din asta nu se poate trai!
-Pai de aia a si murit...
17.Bula, mic
de statura, la armata sta la capatul sirului. Medicul militar face controlul
igienic. La primul soldat:
-Decalotati, calotati!
La al doilea:
-Decalotati, calotati!
La al treilea:
-Decalotati, calotati!
Ajunge la Bula:
-Decalotati, calotati!
Dintr-o data un lichid alb laptos îl stropeste pe medic?
-Porcule, nu ti-e rusine?!!
-Sa traiti, eu am facut exercitiul de la bun început!
18.În
ora de instructie ofiterul vrea sa explice cum în caz de nevoie se sterilizeaza
apa nepotabila în vedera consumului.
Înainte întreaba:
-Deci daca nu avem decât apa murdara cum o putem face potabila?
Bula raspunde:
-Prima data fierbem apa si apoi o filtram.
-Foarte bine! Mai faceti ceva?
-Da, dupa aceea bem, pentru siguranta, o bere...
19.Bula face
armata într-o unitate mare. Odata umbla pe platou cu mâinile în
buzunare pe lânga un comanddant de grupa?
Acesta îl opreste si întreaba:
-Esti la aviatie, soldat?
-Nu, sa traiti, de ce?
-Numai aia sunt tot timpul cu mâna pe mansa (de pilotaj).
20.Cica îi
venise lui Bula chemare de la armata. Ma-sa, fiarta, da fuga la tat-su, zidar
în constructii, sa-i dea vestea proasta.
-Aoleu, i-a venit lu' fi-tu chemare la armata, doi ani la marina, aoleu,
ce ne facem, ca pleaca baiatu, si mor eu de inima rea.
Tatal lui Bula era sus pe schele la etajul 9, cu mistria în mîna.
-Lasa draga, sa faca baiatu' armata, sa se faca barbat, ce mama naibii.
-Nu barbate, trebe sa facem ceva. De ce nu te arunci tu de pe schele, si
mori, sa se libereze ca fiu de vaduva.
-Auzi fa, de ce nu te arunci tu în bratele colonelului, si sa se libereze
ca fiu de curva?
21.Caporalul
e cam miop de felul lui:
-Drepti! Asta e valabil si pentru tine, tu ala cu boneta rosie, din spate!
La care Bula:
-Domnule caporal, permiteti sa raportez, sa traiti, ala e un Hidrant!
-Fie ce-o vrea el! Aici trebuie sa asculte si cei cu facultate!
22.Bula la frizeria
unitatii sta pe un scaun învecinat cu al aceluia pe care statea un ofiter.
Vroia anume sa se tunda pentru permisia de a doua zi. Dupa ce a fost tuns
ofiterul e întrebat de frizer:
-Sa va dau cu gel si apa de par?
-Nu, nu în nici un caz, daca miros asa se gândeste nevasta-mea
ca am fost iarasi în bordel!
La care Bula:
-La mine puteti linistit sa dati si cu gel si cu apa de par, prietena mea
nu stie cum miroase în bordel...!
23.Bula la armata:
-Bula felicitari, spune ofiterul la raport, am auzit ca ati devenit tata?
-Nu chiar,... sotia mea a devenit mama!
24.Un general
inspecteaza plutonul lui Bula. Ajunge la acesta, îl bate prietenos pe
umar si zice:
-Cu îti merge, fiul meu?
La care Bula radios:
-Ce bine ca am dat de tine, tata, mama te cauta de ani si ani...
25.Bula la armata
se necajeste ca nu îsi primeste solda. Nervos da un ultimatum:
-Domnule caporal, ori îmi primesc solda, ori îmi cumpar un pistol
mitraliera si ma privatizez!
26.Caporalul
întreaba:
-Soldat Bula cum procedezi când auzi comanda: "Voluntarii un pas
în fata!"?
-Fac un pas lateral, pentru ca voluntarii sa poata pasi înainte...
27.Bula în
serviciul garda este întrebat de catre sergentul major:
-Ce faci când vezi un barbat apropiindu-se târâs de cazarma?
-Îl duc, discret, pe domnul locotenent în patul lui!
28.Exercitiu
de noapte. Soldatii marsaluiesc.
-În ce directie ne îndreptam, Bula? striga sergentul.
-Sud.
-De ce sud?
-Pentru ca am început sa transpir...
29.Bula e de
garda la poarta unitatii. Vine OSU-ul (ofiterul de servici pe unitate) si îi
spune:
-Soldat Bula, azi vine generalul. Când vine îmi raportezi imediat.
Bula putin intimidat:
-Da, sa traiti!
Dupa o ora generalul nu a sosit înca, se întoarce din nou OSU-ul
de data asta si mai raspicat:
-Cum a sosit generalul raportezi imediat!
Dupa 30 de minuten vine din nou OSu-ul la Bula:
-Cum a sosit generalul raportezi imediat!
Dupa aceea faza se repeta înca de câteva ori.
La un moment dat vine o dacie neagra si opreste la poarta unitatii. Bula
merge la masina si întreaba tipul ce statea în spate:
-Hei, tu esti generalul?
Generalul uimit spune:
-Da, de ce?
-Fa-te ca dispari, da repede, OSU-ul te cauta de aproape o ora si e foart
nervos!
30.Bula face
armata la parasutistii. La botezul unei ture noi de racani ofiterul sade într-o
parte si Bula îi ajuta pe acestia sa sara.
Fiecare face nazuri, mai mult sau mai putin, dar Bula nemilos îi arunca
afara din avion.
Ofiterul e o clipa neatent si Bula îi ajuta ultimului soldat sa sara.
Acesta se opune mai tare ca ceilalti, dar Bula îi face si lui vânt.
-Asa un fricos, n-am mai vazut în viata mea, spune el ofiterului.
-Ce-ai facut tâmpitule!
-Dom locotenent, doar nu luati apararea fricosului asta?
-Ce fricos ma, asta-i buna ma, asta era pilotul nostru...
31.În
timpul celui de-al doilea razboi mondial, un soldat a fost intrebat:
-Ce te-a facut sa te inrolezi in armata?
-M-am inrolat din mai multe motive.Am vrut sa-mi slujesc patria, am vrut
sa lupt contra fascismului, am vrut sa construiesc o lume mai buna, demna
de eroii ei, dar motivul principal a fost ca m-au inhatat astia.
32.O scurta
biografie a lui Bula:
"Mama mea nu stie carte.M-a dat pe mine la scoala în schimb.
Am reusit sa termin clasa a cincea când m-au luat la armata. La armata
era foarte bine.
Ne sculam la cinci dimineata faceam un mic exercitiu dupa care ne dadeam
jos din pat. Eu i-am cerut caporalului o permisie.
El mi-a dat una de mi-au tiuit urechile doua saptamâni. Când
am ajuns acasa am gasit-o pe mama plangând.
Plângea de la fumul de lumânari. Pe tata nu l-am gasit. Nu m-am
gândit sa-l caut pe masa. I-am spus mamei ca tebuie sa-l îngropam.
Si mama mi-a spus "Cum ? Sa-l îngropam acum când s-a lasat
de baut?".
În aceeasi seara mama s-a culcat cu Teama. Teama Vasile, preotul satului.
33.Parasutisti
sareau dintr-un avion. Sar toti si mai ramâne Bula si cu capitanul. Bula
zice:
-Dom' capitan, eu nu sar.
-De ce ma?
-Am visat ieri ca nu mi se deschide parasuta.
-Ia ma parasuta mea, da-mi parasuta ta si sari!
Sare Bula se deschide parasuta si la un moment dat se aude pe lânga
el un suierat si o voce de jos:
-Baga-ti-ai p**a-n el de vis...
34.O gasca de
soldati stateau la masa. Bula vrea sa mearga la buda.
Ca sa nu îi ia ceilalti mâncarea scuipa în farfurie si
lasa un bilet linga farfurie care zicea: "Am scuipat în farfurie".
Când se întoarce Bula de la buda gaseste completarea: "...si
noi".
35.Bula la încorporare:
-Domnule doctor va roc nu ma trimiteti la artilerie, nu pot sa aud bubuitul
tunurilor!
Nu va fie frica, recrut. Tunurile bubuie asa de tare ca le veti auzi cu siguranta...
36.Bula la recrutare
sta dezbracat la piele în fata comisiei medicale. Medicul militar îi
arata pumnul si zice:
-Recrut! Ce vezi?
-Nimic...
Doctorul cheama o sora medicala îi desface bluza si îi maseaza
tâtele cu frenezie.
-Ce vezi acuma recrut?
-Contururi neclare, domnule medic!
La care medicul cu un zâmbet pe buze:
-Tinere, ochii tai sunt probabil buni de aruncat dar sfoara ta arata întinsa
în directia cazarmii...
37.Locotenentul
prinde între degete un paduche care banuie ca la luat de la soldatul Bula
din primul rând. Îl arunca înspre acesta zicând:
-Dezertorule!
Bula, foarte îndemânatic, prinde paduchele si îl arunca
înapoi spre ofiter:
-Înapoi la armata cu tine!
38.La raport
plutonierul:
-Soldat Bula! de ce sa nu umbla soldatul cu tigara în gura pe platoul
unitatii...?
-Aveti dreptate, domn'plutonier, de ce nu?...
39.În
razboi înainte de lupta ofiterul zice plutonului:
-Mâine e ziua cea mare. Mâine vom lupta om contra om!
La care Bula:
-Dom' ofiter, aratati-mi mie omul meu, poate reusesc sa ma înteleg
cu el.
40.Bula da exemplu
bibanilor:
-La armata toti stau în aceeasi barca:...Infanteria vâsleste,
marina tine cârma si aviatia face ski nautic!...
41.Bula sta
pe peron sa plece la armata. Cu el mama-sa si gagica-sa. Ambele vor o poza de
la el. Din pacate Bula are numai o poza la el,
poza care a facut-o în acea vara la nudisti.
O rupe în doua: partea de sus o da prietenei si partea de jos mamei
sale stiind ca asta e cam mioapa si nu o sa-si dea seama.
Ma-sa se uita un timp la poza si zice:
-Da, da exact ca tat'-su! Nebarbierit si cravata îi sta strâmb...
42.În
tren se fac prezentarile:
-Popescu, locotenent în rezerva!
-Bula, inapt pentru serviciul militar!
43.Ofiterul
de aviatie Bula face remarci critice la adresa infanteriei. Vine un ofiter de
infanterie si zice:
-Aveti ceva împotriva infanteriei?
La care Bula:
-Da, napalm...
44.O unitate
militara este plasata în mijlocul desertului într-o oaza. Comandantut
unitatii, uitîndu-se prin binoclul sau la ce se mai întîmpla
prin zona, observa pe Bula cum i-o trage unui strut. Conducatorul îsi
iese din fire si îl cheama pe respectivul la el:
-Te-am surprins în timp ce o faceai cu un strut! Ne-ai facut de rusine
toata unitatea.
Bula ia pozitia de drepti si-i spune comandantului sau:
-Va raportez, domnule general, sînt dispus sa-mi repar gresala. Iau
strutoaica de nevasta.
45.Bula era
locotenent si i se pune în vedere sa faca educatie sexuala soldatilor,
ca la vizita medicala n-au stiut nici ce-i aia penis, a
decalota, etc, pâna nu le-a explicat doctorul.
Bula, ofiter model, da adunarea plutonului pe platou si începe a ordona:
-Pluton DREPTI! V-ALINIATI! DREPTI!
-Scoateti penisul! DECALOTATI! CALOTATI! DECALOTATI! CALOTATI! DECALOTATI!...
Un soldat ridica mâna:
-Domnule locotenent, permiteti sa raportez: cine a terminat poa' sa se-ntoarca
în dormitor?
46.Bula vine
la oficiul de pensii pentru militari:
-La vârsta asta vii sa soliciti pensie de invalid militar? Când
ai fost combatant? În 1941?
-Nu, în 1916.
-Si ai fost ranit sau gazat?
-Nu, domnule colonel, zice Bula
-Atunci de ce vrei pensie militara?
-Din cauza ca ne turna în mâncare nenorocita aia de bromura.
Si abia acum a început sa-si faca efectul...
47.La un concurs
de parasutisti într-o unitate militara, Bula trebuia sa faca saltul cu
parasuta, la aterizare sa ia bicicleta dupa care cros de
15Km,... etc. Se urca Bula în avion, ajunge în zona de parasutare,
sare si trage de comanda...nu se deschide? mai trage o data...nimic
(fu*ui)...trage comanda de la parasuta de siguranta...tot nimic (baga-mi-as)...mai
trage o data...nimic...dupa care zice:
-Parca vad ca nici bicicleta nu o sa fie acolo...
Bancuri cu Bula la scoala (I):
1.Bula este
foarte neascultator la gradinita. Mama lui îi spune:
-Bula, daca nu înveti sa te comporti, o sa te schimbam cu un copil
bun!
-Nu va cred...
-De ce nu ne crezi, Bula?
-Pai cine ar fi tâmpit sa schimbe un copil bun cu unul rau?
2.Începe
scoala si învatatoarea verifica daca elevii stiu sa numere pâna
la 15, când ajunge la Bula acesta se ridica si spune:
-Pai...1,2,3,4....5,6,7,8,9,10,AS,VALET,DAMA,P0PA,J0CKER...?
3.Ora de Geografie:
-Noaptea aceasta va fi un fenomen natural foarte interesant - o eclipsa totala
de luna. Sa nu uitati sa va uitati la ora noua si jumatate -
spune profesoara.
Bula din ultima banca întreaba:
-Pe ce canal?
4.Ora de Geografie:
-Bula, de ce este cunoscut Columb?
-Pentru ca s-a dus în America fara viza...
5.Stiinte Naturale:
-Am învatat ieri la scoala ca apa nu are nici miros, nici gust, nici
culoare, dar nu este adevarat - spune Bula mamei sale.
-De ce spui asta?
-Pentru ca am pus ieri doi decilitri de apa în berea lui taica-miu
si a observat imediat...
6.Ora de Zoologie:
- Bula, cum se cheama animalul de care si leului ii e frica?
- Leoaica, doamna profesoara.
7.Ora de Zoologie:
-Bula, care este cea mai grava boala a câinelui?
-Daca este omorât...
8.Ora de Anatomie:
-Bula, ce înseamna anatomie?
-Este ceva ce avem cu totii, dar se vede mai bine pe femei...
9.Ora de Anatomie:
-Bula, ce este coloana vertebrala?
-Este acel os la al carui capat de sus sta capul nostru, iar la al carui
capat de jos stam noi.
10.Din nou ora
de Anatomie:
Bula cum se numesc ultimii dinti care ne apar în gura?
Proteza, domnule profesor.
11.Ora de Sociologie:
-Numim hot pe cel care ia proprietatea altuia - explica profesorul.
-Bula, tu nu esti atent!
-Ba da, domnule profesor.
-Atunci spune-mi, ce as fi eu daca ti-as scoate din buzunar 10.000 de lei?
-Vrajitor, domnule profesor.
12.Ora de Filosofie:
-Bula, poti sa-mi spui ce înseamna abstract? întreaba profesorul.
-Da, domnule profesor. Ceea ce nu se poate atinge.
-Bine, Bula. Poti sa-mi dai si un exemplu?
-Fierul încalzit...
13.Ora de Fizica:
-Bula, azi vei raspunde din legea lui Arhimede. Ce se întampla daca
te scufunzi în cada?
-Suna telefonul...
14.Ora de Fizica:
-Bula, de ce este renumit Edison?
-Din cauza descoperirilor sale.
-Bine, bine, dar ce descoperiri?
-Pai lui îi datoram faptul ca daca vrem sa ne ridicam din fata televizorului,
nu trebuie sa aprindem o lumânare.
15.Ora de Religie:
-Bula, ce au facut evreii dupa ce au traversat Marea Rosie? - întreaba
profesorul.
-Au stat la soare sa se usuce.
16.Ora de Religie:
-Bula, cîte porunci exista? întreaba profesorul.
-Zece, domnule profesor.
-Si ce se întimpla daca nu respecti una dintre ele?
-Ramân noua...
17.Din nou ora
de Religie:
-Bula, de ce a creat Dumnezeu mai întâi barbatul?
-Ca macar o data în viata sa poata si el sa vorbeasca liber...
18.Iarasi ora
de Religie:
-Bula, de ce au fost izgoniti Adam si cu Eva din Paradis de catre Dumnezeu?
-Pentru ca i-au mâncat marul...
19.Bula lipseste
de la scoala. A doua zi profesoara îl întreaba de ce a lipsit.
-Pai mama si tata sunt în spital!
-De ce?
-Au avut un accident!
-Si tu ce-ai facut în timpul asta?
-Eu m-am jucat cu tractorul prin casa!
20.-Bula, de
ce nu ai venit ieri la scoala?
-Doamna profesoara, s-a maritat sora mea.
-Bine, Bula, dar sa nu se mai repete!
21.Bula lipseste
de la scoala. A doua zi profesoara, suparata îl întreaba de ce a
absentat.
-Stiti doamna, a trebuit sa ma duc cu vaca la taur.
-Dar, bine Bula, nu putea sa faca taica-tu treaba asta ?
-Ba da doamna, dar taurul o face mai bine.
22.Bula a întârziat
la scoala si profesoara îl întreaba cam revoltata pentru ca a întârziat
mai mult ca de obicei:
-Bula de ce ai întârziat asa mult si azi?
-Am ajutat o batrâna sa treaca strada ! (radios)
-Bine si de ce ti-a luat asa de mult ?
-Pai ea nu a vrut sa treaca !!!!
23.La ora de
gramatica.
-Bula, când cânti tu, spui "eu cânt". Când
cânta fratele tau, cum spui?
-Taci dracului odata!
24.Tatal lui
Bula e chemat la scoala pentru ca fi-su a spart un geam. Privind rama goala,
tatal da din cap cu gravitate:
-Da, nu credeam ca e chiar asa. Dar acum vad ca l-a spart pe amândoua
partile.
25.-Mama, m-a
batut tata de doua ori azi, nu's ce naiba a avut, zice Bula.
-Pai de ce?
-Prima oara când i-am aratat carnetul de note si a doua oara când
i-am spus ca e al lui de când era elev.
26.Bula vine
într-o zi la scoala în doliu. Îngrijorata învatatoarea
îl întreaba:
-Ce-ai patit mai Bula?
-A murit tata.
- Cum a murit? întreaba învatatoarea
-Si-a dat cu ciocanul în deget.
-Si din chestia asta a murit?
-Nu dar urla atât de tare încât a trebuit sa-l împuscam
27.La extemporal:
-Sper Bula ca de data asta nu te mai prind copiind.
-Si eu sper.
28.Bula dupa
examen este interogat de tatal sau:
-Bula,ia zi tu cum a fost la examen?
-Ca la biserica tata.
-Cum adica?
-Pai, În numele Tatalui,al Fiului si al Sfântului Duh, Amin.
29.La scoala
este inspectie. Inspectorul pune urmatoarea întrebare:
-Copii, ce faceti daca sunteti într-o padure si vine ursul?
Bula ridica mana. Profesoara îngrozita, dar inspectorul deja a observat
mâna ridicata.
-Sa raspunda cel din ultima banca.
-Bula, raspunde frumos!
-Pai încep sa alerg catre un copac.
-Dupa aceea ce faci?
-Ma urc în copac.
-Si daca ursul se urca si el pe copac?
-Ma sui pâna în vârful copacului.
Profesoarei nu-i vine sa creada ca pana acum Bula a raspuns asa frumos, ca
nu a spus nici o prostie.
-Si daca ursul se suie si el pâna în vârful copacului?
-Sar din copac.
-Si daca sare si ursul?
-Alerg la un alt copac.
-Si daca alearga si ursul dupa tine?
-Ma urc în copac.
-Si daca se urca si el în copac?
-Atunci ma sui pâna în vârful copacului.
-Si daca se suie si el pâna în vârful copacului?
-Mai dute'n p***a matii, tu tii cu ursul?
30.La ora de
astronomie inspectorul este avertizat ca elevul Bula este un pic traznit. Dupa
ce profesorul preda ora, inspectorul întreaba:
-Are cineva o întrebare?
Bula ridica mâna si întreaba:
-Ce distanta este între Pamânt si Luna în a 250 zi a anului?
Profesorul nu stie si îl întreaba pe inspector ce sa raspunda.
Inspectorul îi spune:
-Da-i si tu un raspuns evaziv!
Profesorul se apropie de Bula si îi spune încet:
-Bula daca mai pui astfel de întrebari te bag în ....matii!
31.Lectia de
Limba Româna. Profesoara vrea exemple de la copii cu propozitii în
care sa se afle cuvântul "probabil"
Costel: Pentru ca afara este inorat, "probabil" ca peste câteva
minute va ploua.
Georgel: Pentru ca am iesit afara imediat dupa baie, "probabil"
ca am sa ma procopsesc cu o raceala buna.
Bula: Aseara am fost la scoala si am intrat în hol.
Profa: Bula nu ai inteles ce trebuie sa raspunzi.
Bula: Stati putin ca nu am terminat, Doamna Profesoara. Am observat pe profesorul
de gimnastica ca întra în cancelarie si imediat dupa el
si profa de muzica.
Profa (interesata): Ei, ei, mai departe...
Bula: M-am uitat pe gaura cheii si i-am vazut ca îsi dau amândoi
chilotii jos, îndreptindu-se spre pian "PROBABIL" ca vroiau
sa se cace pe
pian.
32.La balul
bobocilor, Bula invita o fata la dans.
-Nu dansez cu un copil!
-Ma iertati, nu stiam ca sunteti însarcinata!
33.Profesoara
lui Bula îsi întreaba elevii în clasa:
-Mai copii, câti pepeni puteti sa duceti voi în mâna deodata?
Vasile:
-Pai, eu pot sa duc un pepene într-o mâna!
-Stai jos Vasile ca esti prost! Ionel:
-D-na profesoara, eu pot sa duc 2 pepeni odata: unul într-o mâna
si unul în cealalta mâna.
-Bravo mai Ionel! Malaila din prima banca se agita de zor:
-D-na profesoara, eu pot sa duc trei pepeni odata!
-Cum asa mai Malaila?
-Pai unul într-o mâna, unul în cealalta mâna si unul
pe bula!
În clipa asta Bula ridica mâna sus mai mai sa scoata ochii profesoarei.
-Ce s-a întâmplat mai Bula? îl întreaba profesoara.
-D-na profesoara, eu pot sa car cinci pepeni odata!
Profesoara mirata îl întreaba cum anume.
-Pai, unul într-o mâna, unul în cealalta mâna si
pe Malaila-n bula...
34.Bula la scoala
o-ntreaba pe învatatoare:
-D-na învatatoare, e adevarat ca pe mine m-o adus barza?
-Da mai Bula!
-Aia ce are pene albe si e?
-Da Bula!
-Cu picioare lungi si ciocul rosu?
-Da Bula!
-Apoi sa ma iertati, da' tata nu f*te asa ceva.
35.Bula vine
acasa de la gradina zoologica unde a fost cu clasa în vizita si povesteste:
-Stii, tata, la gradina zoologica am ajuns la o cusca, si... si...
-Ei, spune odata!
-Si domnul profesor a spus ca este o barza.
-Înseamna ca a fost chiat o barza.
-Pai bine, tata, dar de când am vorbit despre barza, am crezut ca nu
exista o asemenea pasare...
36.La scoala
se aude un zgomot teribil dintr-o clasa. Directorul intra în clasa si
vede îngrozit cum toata lumea tipa, se bate, unii s-au urcat
pe banci.
Directorul se repede la cel mai zgomotos si îl da afara din sala. Se
face dintr- odata o liniste.
-Unde este profesorul vostru?
Bula:
-Tocmai l-ati dat afara...
37.-De ce a
ramas celebru Napoleon?- întreaba profesoara.
-Fiindca avea o memorie formidabila - raspunse Bula.
-Poti fi mai clar?
-Da. Pe statuia sa scrie: "Pentru memoria lui Napoleon".
38.-Copii, centaurii
erau fiinte legendare, jumatate om, jumatate cal.
-Dar atunci ei unde dormeau, în pat sau în grajd? - întreaba
Bula
39.-Cum a dezlegat
Alexandru cel Mare nodul gordian?
La care Bula:
-L-a taiat cu sabia lui Damocles.
40.-Cum se enunta
principiul lui Arhimede, Bula, întreaba profesorul de fizica.
-Un corp scufundat în apa este împins de jos în sus cu
o forta de doua ori mai mare decât cea cu care îl apasam noi pe
individul respectiv.
41.Bula, copil
de scoala, se duce la ta-su si îl întreaba:
-Tata, ce e ala penis?
Tatal se deschide la slit si îi arata obiectul lui Bula:
-Uite tata, acesta este un penis, iar ca fapt divers, acesta este un penis
perfect!
A doua zi, la scoala, Bula îsi cheama colegii, îsi deschide slitul,
scoate obiectul si le spune:
-Baieti, acesta este un penis, iar ca fapt divers, daca era cu 3 cm mai scurt,
era un penis perfect.
42.Bula moare
sa o reguleze pe o colega de clasa. Problema e ca ea nu vrea sub nici o forma.
Nestiind ce sa-i mai spuna, Bula îi zice:
-Sa stii ca am auzit ca daca faci sex, scapi de cosuri.
Cum fata avea ceva acnee, consimte imediat. Bula se apuca de lucru de zor,
si în culmea pasiunii îi suge cu salbaticie fetei sfârcurile
sânilor. Se scoala fata dupa aceea si se uita în oglinda.
-Mai Bula, stii ca ai dreptate? Am avut doua cosuri pe sâni si au disparut!
43.La scoala
învatatoarea le cere copiilor sa-si invite la scoala bunicii si strabunicii
daca acestia au fost martori la Rascoala din 1907.
A doua zi la ora de istorie apare Bula cu bunicu-sau.
-Povesteste-ne bace Bula cum o fost atuncea, zice învatatoarea.
-Pai fata mea eu pe atuncea eram în putere... sedeam eu pe-acasa cu
lucrul când numai ce vine vecinul Petre în fuga:
"Ma Bula ia repede o sapa, un topor, ce ai, si vino repede ca-i tara
în primejdie."
Luat-am eu securea din sura si haida' cu vecinul în centrul satului...
Colo satu'n par... Da' nu zici c-or venit altii mai tari ca noi, ne batura
bine si ne bagara în dube...
-Bace Bula, zice învatatoarea, ceva nu se potriveste. Pe-atuncea nu
erau dube... m'netale precis nu-ti amintesti de ce trebuie. Ia mai
gândeste-te o târa.
-Fata mea, zice Bula seniorul, cred ca ai dreptate... amu' îmi amintesc
cum o fost... sedeam eu cu vecinu' Petre în crâsma la un toi de
tuica.
Si numa' ce vine la noi cârciumaru' si ne zice:
"Ma Petre, ma Bula, mergeti repede pe la casele voastre si luati-va
ori coasa ori furca, ce-ti avea, si mergeti la adunare ca-i vai de tara!"
Merseram noi pe-acasa, luaram furcile si haida' în centru' satului...
Colo tat satu' cu catel si purcel... Da' nu zici ca venira altii mai buni ca
noi,
ne batura bine si ne suira în dube...
-Bace Bula, iara nu-i bine. M'netale le cam încurci si nu-ti mai amintesti
corect tot ce-a fost, zice învatatoarea.
-Iertati-l, zice Bula jr., tovarasa învatatoare pe bunicu', ca el întotdeauna
încurca rascoala cu colectivizarea...
44.Profesoara
îi întreaba pe copii ce manânca ei acasa.
Bula: -Ceai.
Profa îi spune ca nu e bine, ca o sa aiba inspectie si ca daca îl
întreaba ce manânca sa spuna ca manânca friptura...
A doua zi - inspectie.
Inspectorul: -Ce mîncati voi acasa, copii?
Bula: -Friptura.
-Toata ziua friptura?
-Da!
-Si câta friptura manînci tu, Bula, seara?
-Cam doua cani!
45.Cica s-a
dus Bula în pauza si a scris apasat pe tabla: "Eu sînt cel
mai tare barbat. Bula."
Învatatoarea, o femeie tînara si draguta, intra în clasa,
se uita la tabla si citeste. Apoi îi spune lui Bula:
-Dupa ora, sa ma astepti în fata cancelariei.
În pauza, înainte de a se duce la cancelarie, Bula le spune colegilor:
-Ati vazut, mai baieti, ce importanta este reclama?
46.Bula a terminat
8 clase si tatal lui, mândru de odrasla sa a hotarât sa mearga la
oras sa caute un liceu pe masura.
A încercat citeva licee dar stând de vorba cu directorii si-a
dat seama ca nu sunt pe masura fiului lui.
Cam când se saturase deja sa mai încerce si la altele, a vazut
un liceu ce se chema "de smecheri".
Mirat, intra acolo, merge la director si-l întreaba cum vine aia "smecher".
Acesta îi spune ca e mai bine sa-i dea un exemplu.
Îi da un topor si-l pune sa-i loveasca mâna, dupa ce o asezase
pe birou.
Tatal lui Bula se codeste de câteva ori, dar în cele din urma
îsi ia inima în dinti si ridica toporul. Când sa loveasca,
directorul a tras mâna si bineînteles nu a patit nimic. Si-i
zice:
-Ei, ai înteles, acu'?
Bucuros ca a gasit în sfârsit un liceu potrivit pentru Bula,
merge acasa si-l ia pe Bula deoparte spunându-i de acest liceu.
Bula pune si el întrebarea:
-Ce e aia smecher?
Ducindu-l în gradina tatal lui spune:
-Ia toporul si încearca sa-mi lovesti mâna. Si negasind un loc
unde sa puna mâna o pune în cap.
-Dar, tata, nu se poate, te voi lovi, zice Bula.
În cele din urma, dupa câteva insistente, Bula se hotareste si
loveste.
Tatal lui Bula ia mâna, dar... Apoi mama lui Bula îi cheama la
masa. Bula vine, se aseaza si maica-sa îl întreaba:
-Unde este tatal tau?
-E! Face pe smecherul în gradina!
47.-Tata, tu
mi-ai povestit ca odata te-au dat afara de la scoala?
-Da, Bula. Dar de ce ma întrebi?
-Pentru ca istoria se repeta...
48.Bula se duce,
dupa ore, la învatatoare:
-Doamna învatatoare, va dau zece mii de lei daca va dati jos bluza!
-Vai Bula, cum îndraznesti?!
-Doamna învatatoare, zece mii de lei sunt, totusi, bani!
Învatatoarea cedeaza si Bula continua sa ofere cate zece mii de lei
pentru fiecare piesa de vestimentatie.
A doua zi la scoala, directorul:
-Doamna învatatoare, v-a dat elevul Bula, ieri, salariu pe luna aceasta?
49.La ora de
istorie, la lucrare se cere sa se numeasca unsprezece mari personalitati. La
sfârsitul orei, profesoara:
-Bula, tu de ce nu ai predat înca lucrarea ?
-Doamna profesoara, nu stiu pe cine sa pun pe post de mijlocas central...
50.Bula povesteste
la scoala batalia de la Rovine:
-Mama, sa fi vazut ce era acolo! Tunuri, sageti, pusti... Mama, i-au batut
români pa turci de s-au cacat pa ei.
Dar dupa aia i-au batut turcii pa români de s-au cacat pa ei, apoi
iar i-au batut români pa turci de s-au cacat pa ei,
si iar turcii i-au batut pa români de s-au...
-Bine, bine ma Bula, si cum s-a terminat batalia ?
-Pai, când a venit padurarul si le-a zis "Ia carati-va ma de-aici
ca mi-ati împutit padurea!".
51.Bula, despre
ce ati învatat astazi la scoala ?
-Despre Moise... cum a chemat toti generalii la cartierul general si a dat
porunca sa se puna în alerta toate tancurile si masinile blindate...
-Dar Bula, este imposibil ca domnul profesor sa fi spus astfel de lucruri!
-Crede-ma, mama, asa cum a povestit domnul profesor, era si mai imposibil.
52.La scoala,
profesoara îi zice lui Bula:
-Asculta, cum de aud numai lucruri negative despre tine: bei, fumezi, esti
afemeiat. Nimic pozitiv nu ai în tine.
-Ba da, doamna profesoara, sunt seropozitiv.
53.Profesoara:
-Bula, n-ai promis tu ca o sa fii cuminte?
-Da, doamna...
-Si nu ti-am promis eu ca te voi pedepsi daca nu vei fi cuminte?
-Da, doamna, însa cum eu nu mi-am tinut promisiunea, nici dumneavoastra
nu sunteti obligata sa vi-o tineti...
54.Bula la scoala,
este întrebat de profesor:
-Mai Bula, daca în aer sunt trei pasari si tu împusti una, câte
mai ramân?
-Niciuna, domnule profesor, fiindca celelalte o sa se sperie si vor fugi.
-Bine, raspunsul corect era doua, însa îmi place cum gândesti...
-Permiteti o întrebare, domnule profesor? spune Bula...
-Zi mai Bula...
-Într-un magazin sunt trei femei care manânca înghetata,
una linge înghetata, alta musca din ea, si celalata suge din înghetata.
Care din ele este casatorita?
Sta profu', se gândeste si zice într-un sfârsit:
-Aia care suge înghetata....
-Bine, zice Bula, raspunsul corect era aia care are verigheta pe deget, însa
îmi place cum gânditi...
55.Varianta
1:
Profesoara la scoala, încercand sa stimuleze mintile scolarilor, a
întrebat:
-Ce este rosu aprins si stralucitor?
Bula sare si raspunde :
-Un camion de pompieri !?!
-Nu, zice profesoara ,dar imi place cum gindesti. Altcineva?
Maria zice
-Un mar?
-Corect! zice profesoara.
Apoi Bula zice:
-Am si eu o întrebare...Ce este lunga, tare, rotunjita, cu par la un
cap, si o bagi si scoti din gura???
-Bula !!!...tipa profa , noi nu vorbim asa aici !!!
La care Bula zice:
-Periuta de dinti !!!. dar îmi place cum gândesti !
56.Varianta
2:
Bula la scoala. Profesoara deseneaza un patrat si întreaba:
-Cine poate sa-mi spuna ce-i asta?
Bula:
-Doamna profesoara aia este o casa fara acoperis.
Profesoara:
-Nu este o casa fara acoperis este un patrat dar îmi place cum gândesti.
A doua zi profesoara deseneaza un triunghi si întreaba:
-Cine poate sa-mi spuna ce-i asta?
Bula:
-Doamna profesoara aia este acoperisul unei case.
-Nu este acoperisul unei case dar îmi place cum gândesti.
A treia zi Bula întreaba:
-Doamna profesoara ce este mic cu capul rosu?
Atunci profesoara zice:
-Nesimtitule dute la director acum si vino cu parinti la scoala!!!
Bula zice:
-Raspunsul este chibritul dar îmi place cum gânditi...
57.Bula nu stia
care e diferenta între barbat si femeie si nimeni nu vroia sa-i spuna.
Îl întreaba pe învatator.
Învatatorul:
-Bula, ce nr. poarta tatal tau la pantofi ?
-43.
-Dar mama ta ?
-38.
-Vezi, Bula, diferenta între barbat si femeie este între picioare.
58.Bula cica
mergea la scoala. Trece el pe lânga un santier pune laba pe o caramida.
La scoala, se întoarce profa sa scrie pe tabla,
pac Bula da cu caramida-n ea. Se-ntoarce profa:
-Bula, tu ai dat !
-Sa moara mama daca am dat !
Sa duce Bula acasa, ma-sa moarta. A doua zi se duce Bula, ia caramida, pac
da cu ea dupa profa.
-Bula, tu ai dat !
-Sa moara sor-mea daca am dat !
Sa duce Bula acasa, sora-sa moarta. A treia zi se duce Bula, ia caramida,
pac da cu ea din nou. Se-ntoarce profa:
-Bula tu ai dat !
-Sa moara taica-miu daca am dat !
Sa duce Bula acasa, taica-su facea bagajele.
-Ce faci tata ?
-Ne mutam dracu' de-aici. A murit mata, a murit sora-ta, azi a murit si vecinu.
59.Bula nedumerit
dupa scoala îsi întreaba tatal:
-Tata, care este diferenta dintre prosperitate si criza? întreaba Bula.
-E simplu, Bula. Prosperitate înseamna Mercedes, sampanie, vila la
Snagov, amanta. Criza înseamna metrou, sifon, garsoniera în Ferentari,
ma-ta.
60.Bula a învatat
la scoala despre diferenta dintre teorie si practica dar nu a înteles
mai nimic. Se duce la taica-su si îl roaga sa-i explice.
Tata cheama partea feminina: nevasta, fiica si soacra.
-Bai nevasta daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el?
-Da barbate ca ne-am pune faianta în baie, am pune parchet pe jos...
-Bai fata tatii daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el?
-Da tata ca mi-as lua blugi si geaca si m-as duce la turci...
-Bai mama soacra daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el?
-Da baiete ca as lua o masina de spalat si vase Zepter...
-Vezi ma Bula care e diferenta dintre teorie si practica?
-Sincer sa fiu, tot nu înteleg.
-E simplu, ma, Bula! În teorie avem trei mii de parai dar în
practica avem trei curve.
61.Bula la scoala
este interpelat de profesoara - ce-i drept, cam bunuta:
-Mai Bula, de ce nu esti atent la lectie?
-Nu ma pot concentra, doamna profesoara...
-Pai de ce, mai Bula?
-M-am îndragostit...
-Pai de cine zici tu ca te-ai îndragostit?
-Pai de dumneavoastra, doamna...
-Mai Bula, asa ceva nu se poate - normal, într-o zi ma voi casatori
si eu cu un barbat, dar în nici un caz nu m-am gândit la un copil...
-Nici o problema, doamna, vom folosi prezervativul...
62.-Doamna învatatoare,
sunt îndragostit de dumneavoastra.
-Bula... Eu nu-mi doresc copii!
-Nu-i nimic, doamna învatatoare. Voi avea eu grija de asta.
63.Bula era
tare întristat ca toti colegii lui credeau ca are fata de cur. Asa ca
într-o zi întorcandu-se de la scoala, îi spune masii:
-Mamicaaaa, îhâ, colegii-mi spun ca am fattaa de cuuur!!
-Cum asa, Bulic-al mamei? Tu, fata de cur? Tu esti baiat înalt, frumos,
destept. Dar, pâna una alta, ia du-te pân la pâine si ia-mi
vreo 12
chifle.
Se duce Bula. Pe drum, vede însa un canal cu chepengul deplasat, si
curios fiind sa stie ce era înauntrul baga capul si se uita:
Cand de acolo, un muncitor îi striga:
-Ce p***a matii, mai baiete? Tocmai aici îti vine tie sa te caci? Nu
vezi naibii, ca se lucreaza?
64.La scoala,
învatatoarea îi întreaba pe copii ce ocupatie au tatii lor.
Când vine si rândul lui Bula acesta spune:
-Din pacate tatal meu este decedat.
-Dar inainte de a muri ce a facut? întreaba învatatoarea
-S-a învinetit, a dat ochii peste cap si a cazut.
65.La scoala
copii sunt întrebati ce sunt tatii lor de meserie. Ionel:
-Tatal meu este inginer constructor!
-Foarte bine Ionel, ce face el?
-Construieste case si blocuri!
Gigel spune:
-Tatal meu este arheolog!
-Foarte bine Gigel, si ce face el?
-Sapaturi arheologice.
Bula când este întrebat si el:
-Tatal meu e procuror!
-Bine Bula, foarte bine, ce face el?
-Pai, procura: tigari, cafea, whiski...
66.La scoala
profesoara îi pune pe elevi sa faca, ca tema de casa, o compunere cu titlul
"Mama e numai una".
A doua zi Ionel este rugat sa-si citeasca compunerea lui "Mama e numai
una":
-Odata veneam de la joaca si la mine în camera am gasit o minge mare,
mi-a cumparat-o mama, mama e numai una!
Gigel urmatorul "Mama e numai una":
-Ma plimbam cu mama prin oras si într-o vitrina am vazut o bicicleta
frumoasa, a vazut mama ca îmi place tare si mi-a cumparat-o, mama
e numai una.
Bula acum este rândul tau, "Mama e numai una":
-Odata veneam flamând de la scoala, si intru în casa si strig
:mamaaa mi-e foame, la care mama îmi spune: vezi ca în frigider
sint trei
chiftele, deschid frigiderul:"mamaaa e numai una".
67.La ora de
gramatica, învatatoarea cere elevilor exemple de substantive comune, practic
comestibile. Elevii se înghesuiesc sa raspunda:
Mircea: Pâine.
Profesoara: Bine, altcineva ...
Bula: Lampa.
Profesoara: Da' bine, Bula, de ce nu te gândesti putin! Ai auzit pe
cineva sa manânce lampi?
Bula: Da ...O data cand ne-am culcat, tata i-a spus mamei:"Stinge lampa
si ia-o în gura".
68.Bula la ora
de zoologie...profa întreaba de ce broasca are ochii bulbucati. Unul singur
ridica mâna si acela este Bula.
-Ia zi Bula, stii sa raspunzi la întrebarea mea?
-Desigur, broasca are ochii bulbucati deoarece a vazut cum un casalot viola
o platica...
-Nu ti-e rusine Bula? hai la director...
Îl duce la director, iar acesta îl apostrofeaza. Bula impasibil
îl întreaba pe director:
-Dumneavoastra stiti de ce platica este plata?
-Nu Bula, de ce?
-Fiindca o viola un casalot..
69.Bula vine
de la scoala catranit foc. Tata'su îl vede si-l întreaba:
-Ce-i bai de esti asa sucarit?
-Pai mi-a dat profa doi ca n-am stiut care-i diferenta între "bai"
si "catastrofa".
-E, da-l dracu de doi, ca nu-i primu'. Da' pentru cultura ta gennerala, hai
sa-ti spun eu. Uite un exemplu:
daca mâine ne moare scroafa din cotet, atunci e bai mare. Da' nu-i
chiar o catastrofa. În schimb, daca miine se prabuseste elicopteru'
prezidential cu tot cu Iliescu înauntru, apoi asta-i o mare catastrofa.
Da' nu-i bai...
70.Profa de
biologie îl roaga pe Bula sa predea în locul ei.
Prima lectie: Aparatul genital la barbati.
Se dezbraca, arata, explica, când sa-si traga slitul, vine profa: Ce
faci ba?
-Lipsa de material didactic.
-Bine, sa te vad mâine!
A doua lectie: Aparatul genital la femei.
-Ancuta, vino-ncoa!
O dezbraca, arata, explica, vine si profa:
-Ce ai facut Bula?
-Lipsa de material didactic!
-Sa te vad mâine!
A treia lectie: Reproductia. Arata, explica, la sfârsitul orei lucrare
de control. (practica!) La sfârsitul orei vine profa.
-Ce ai facut Bula, nenorocitule?!
-Le-am dat lucrare de control.
-Bine, dar cei din ultima banca? (laba)
-Le-am schimbat subiectul ca au încercat sa copieze!
71.La ora de
Romana se ajunsese la studiul baladei Miorita. Profesoara solicita elevilor
sa recite pe rând din balada.
Ionel:
-Pe un picior de plai
Pe o gura de rai
Iata vin în cale
Se cobor la vale...
Continua Marioara, Costel, Gigel ajunge la:
-Miorita laie, laie bucalaie
De trei zile-ncoace
Gura nu-i mai tace
Iarba nu-i mai place
Dupa care, cum nimeni , ca de obicei nu învatase poezia în întregime,
treaba cu recitatul se blocheaza, singurul cu mâna pe sus fiind Bula
pe care profesoara-l evitase pâna la momentul respectiv. De data asta
e nevoita sa-l solicite
Bula:
-Nu manânca si nu bea
S-o taiem în p**a mea.
72.La ora de
psihologie profesorul prezinta elevilor cele trei stari ale psihicului uman:
starea de calm, de iritare si de enervare.
Scoate un celular, formeaza un numar de telefon si spune:
-Alo, buna seara, as dori cu Gica, spuse profesorul!
-Gica nu locuieste aici! spune persoana! (cu calm)
-Aceasta a fost starea de calm, spuse profesorul. Formeaza acelasi numar
de telefon si spune:
-Alo, buna seara, Gica este acasa?
-Domnule v-am mai spus, Gica nu locuieste aica, spuse aceeasi persoana (cu
iritare).
Profesorul spune:
-Aceasta a fost starea de iritare. Formeaza pentru a treia oara acelasi numar
de telefon si spuse:
-Alo, buna seara, Gica este acasa ?
Persoana, de-a dreptul enervata îi spune:
-Domnule, fir-ai tu sa fii... nu este nici un Gica aici ! ! !
Acestea au fost cele trei stari.
Bula, un elev inteligent vine din spate si zice:
-Mai exista o stare în psihicul uman, o stare de disperare. Ia telefonul,
formeaza acslasi numar si spune:
-Alo, aici Gica, m-a cautat cineva?...
73.La scoala
profesoara întreaba care este cel mai usor obiect din lume. Toti copii
raspund: unul zice o pana, altul un fulg etc.
Bula raspunde : p**a.
-De ce mai Bula ? zice profa.
-Pentru ca numai cu gândul si o poti ridica!
Profesoara întreaba apoi care este cel mai greu obiect din lume. Toti
copii raspund : unul zice un tanc, altul un bloc etc.
Bula raspunde : p**a.
-De ce mai Bula ? zice profa. Ca prima data ai zis ca e cel mai usor obiect!
-Pentru ca daca nu vrea ea nici cu macaraua nu o poti ridica!
74.La ora de
zoologie profesoara îi pune pe copii sa dea exemple de animale.
Bula,cu mâna pe sus!...
Profesoara:
-Ia zi mai, Bulica, niste animale!
Bula :
-Ursulet, vulpita, lupusor, catelus, iepuras...
P:Bine mai Bula, da mai lasa-le Dracului de diminutive !
B:Vevera, licure, prepela, gargare, cârta, coropisna...
Bancuri cu Bula la scoala (II):
75.Bula vine
într-o zi cu ochiul umflat la scoala. Profa îl întreaba ce
a patit.
-Pai, stiti, suntem o familie saraca, si eu cu mama si cu tata dormim în
acelasi pat.
-Si?
-Pai, aseara tata ma întreaba :"Bula,dormi?" la care eu zic
"nu", si atunci tata îmi da un pumn în ochi...
-Vezi, zice profa, daca diseara tac-tu te întreaba din nou, tu sa taci,
ai înteles Bula?
-Bine doamna profesoara, asa am sa fac...
A doua zi Bula vine cu amândoi ochii umflati...
-Ce-ai patit, n-ai facut cum ti-am zis?
-Ba da, cum nu, asa am facut. M-o întrebat tata daca dorm si eu am
tacut din gura. Apoi l-am auzit pe tata zicând :"hai!" la care
eu am
întrebat:"unde?"
A treia zi Bula vine cu toti trei ochii umflati...
-Ce-ai patit, n-ai facut cum ti-am zis?
-Ba da, cum nu, asa am facut. M-o întrebat tata daca dorm si eu am
tacut din gura. Apoi l-am auzit pe tata zicând :"hai!" si eu
am tacut din
gura.
si dupa un timp am auzit-o pe mama: "ah, ma manânca!" si
pe tata: "ah, ma manânca!". Si atunci am iesit în balcon
si-am început sa urlu:
"Sariti ca ne manânca pe toti!"
Urmatoarea zi Bula vine si mai batut la scoala. Profesoara:
-Bula ce s-a mai întâmplat?
-Pai , stiti , aseara când tata m-a întrebat daca dorm eu am
tacut...
-Si?
-Si când a zis hai eu am tacut...
-Si?
-Si când mama a zis ca o manânca eu am tacut...
-Si?
-Si la un moment dat mama zice : " Se deschide gara...", iar tata
" Vine trenul " si eu atunci am tipat : " STOP! Biletele la control!..."
76.Învatatoarea
îl întreaba pa tatal lui Bula de ce nu mai vine fiu'su la scoala.
-Eu nu-l mai las!
-Din ce motiv?
-Pai am citit în ziar ca la Bucuresti l-au omorât pe unu' deoarece
stia prea multe.
77.Toamna, în
prima zi de scoala, învatatoarea, îi intreaba pe copii, unde si
cum si-au petrecut vacanta...
Costel a fost la mare cu tata, a învatat sa înoate, Monica a
fost la munte cu mama si o prietena, au facut excursii.
Iar Bula a fost la tara la bunica. Foarte entuziasmat a început sa
povesteasca:
-Bunica are gaini, rate si doua vaci una rosie si una alba. Si stiti... într-o
zi a venit taurul de la comuna si a f***t vaca rosie.
-Vai de mine, Bula cum poti vorbi asa urât, iesi afara si în
pauza sa vii la mine în cancelarie.
Foarte suparata învatatoarea în pauza îl cearta si-i spune:
-Stiu ca esti un copil emancipat dar nu se vorbeste asa în fata copiilor.
Trebuia sa spui si tu... ca i-a facut o SURPRIZA si eu întelegeam.
-Bine,doamna învatatoare, îmi pare rau o sa fiu atent altadata.
În toamna urmatoare, în prima zi de scoala învatatoarea
iarasi întreaba copii, cum si-au petrecut vacanta. Costel de data asta
a fost la
munte,
Monica la mare, iar Bula tot la bunica.
-Pe langa animalele ce le-a avut, bunica are si iepuri acum. Si stiti...,
iarasi a venit taurul de la comuna si a facut o SURPRIZA la vaca
rosie...
"a f***t-o pe vaca alba".
78.La scoala,
învatatoarea catre elevi :
-Cine stie care este cea mai puternica moneda din lume?
Ala eu, ala eu. Raspunde Ionel:
Dolarul american.
-Foarte bine, Ionel. Argumenteaza...
-Pai tata mi-a spus ca daca esti în America si ai dolari, poti sa faci
orice".
-Da, nu-i rau. Acuma raspunde si tu, Vasilica.
-Lira sterlina.
-Si tu ai dreptate, spune de ce.
-Pentru ca o lira sterlina valoreaza doi dolari americani, deci este mai
mare.
-Foarte bine.
Între timp Bula e si el tot cu mâna pe sus.
-Bula, spune.
-Cea mai puternica moneda e ciocanul libanez.
-Cum adica mai Bula, ce e aia ciocanul libanez?
-Pai eu asa l-am auzit pe tata zicându-i lui sora mea aseara, "Ia
mai du-te draga pe la libanezul ala sa-ti dea niste ciocane, sa ne luam si noi
masina..."
79.Inspectie
la scoala unde învata Bula. Ora de desen. Inspectorul întreaba:
-Ei cine ne poate desena pe tabla o casa ?
-Bula: eu, eu, eu !!!
Se duce la tabla si deseneaza un patrat. Inspectoru gândeste: "iata
o viziune naiva, dar cu accente cubiste":
-Bravo Bula, dar un pom poti face ? Bula deseneaza alaturi un patrat identic.
În mintea lui, inspectorul, atribuie si aceasta unei viziuni abstracte,
promitatoare.
-Bine Bula, fa si o pisica alaturi ! Bula ia creta începe sa deseneze
un alt patrat identic cu primele, se opreste la un moment dat si
izbucneste în plâns:
-Nu stiu pisicaaaaa...!
80.La scoala:
-Bula, cât fac sase plus cinci?
Bula, baga mâinile în buzunare, începe sa socoteasca pe
degete dupa care raspunde:
-Unsprezece!
81.Profesorul
de istorie:
-Spune-mi, Bula, ce eveniment marcant a avut loc în anul 1918?
-S-a nascut la Scornicesti tovarasul Nicolae Ceausescu, iubitul nostru presedinte!
-Foarte bine. Dar în 1944?
Dupa un scurt timp de gândire, Bula raspunde:
-S-au sarbatorit 26 de ani de la nasterea tovarasului Nicolae Ceausescu!...
82.Cica se duce
profa' la scoala într-o zi , intra în clasa si spune:
-Buna ziua, copii!
Iar copii îi raspund:
-Buna ziua mea!
Auzind asta, se oftica profa, da' pâna la sfârsitu' zilei îi
trece... a doua zi:
-Buna ziua, copii!
-Buna ziua mea!
Se oftica asta rau, pregateste cerere de demisie, vine a treia zi:
-Buna ziua, copii..
-Buna ziua!
Asta fericita se uita prin clasa ... si ... nu-l vede pe Bula... Le zice
elevilor:
-Copii, mâine când vin si zic "buna ziua" voi sa taceti
din gura si sa-l lasati numai pe Bula sa zica...
Zis si facut . Ziua urmatoare:
-Buna ziua, copii!
La care Bula:
-Du-te-n p**a mea!
83.-Bula, ce
ati facut azi la scoala?
-Am avut ora de chimie, si am facut o bomba.
-Si mâine ce o sa faceti?
-Unde?
84.-Bula, de
ce nu scrii?
-Eu nu are creion, doamna.
-Nu e corect sa spui "eu nu are creion". Fii atent, se pronunta
astfel: "eu nu am creion, tu nu ai creion, el nu are creion, noi nu avem
creioane..."
-Dar cine dracu' a sutit toate creioanele?
85.La scoala,
în clasa lui Bula, ora deschisa la Limba româna. Tema: "formarea
de propozitii care sa contina verbul "a tese".
Raspunde Marioara:
-Mama tese frumos.
Profesoara:
-Bravo, stai jos.
Raspunde Ionel:
-Sora mea ne tese toti ciorapii.
-Bravo, stai jos.
Bula, ca de obicei, este evitat de profesoara, pentru a nu spune o tâmpenie.
El insista si, pâna la urma, profesoara este nevoita sa-l lase si
pe el sa raspunda:
-Mama mi-a cumparat chiloti, dar sunt prea mari!
-Pai bine, Bula, unde este cuvîntul "tese"?!
-Pai sunt atît de mari de-t' iese p**a din ei!
86.Vine Bula
la scoala. Profesoara:
-Bula, unde ai fost ieri? De ce n-ai venit la scoala?
-Ieri ne-a ars casa, doamna profesoara!
-Bine, da' alaltaieri?
-Alaltaieri a trebuit sa scoatem mobila din casa...
87.Învatatoarea
scrie pe tabla: 2-2=
-Bula, spune tu care e rezultatul.
-Meci nul, doamna!
88.Profesorul
parcurge cu privirea catalogul.
Bula întreaba întreaba cu voce tare:
-Vreau sa va întreb ceva, domnule profesor!
-Te rog, Bula!
-Poate fi pedepsit cineva pentru un fapt pe care nu l-a savârsit?
-Nu!
-Atunci, va rog frumos, sa nu ma sanctionati fiindca nu mi-am învatat
lectia pe ziua de azi!
89.Prima zi
de scoala. Bula se întoarca acasa. Azia a început clasa I-a si mama
îl întreaba:
-Ei Bula cum a fost prima ta zi de scoala?
-Mama, sunt dezamagi!
-De ce, Bula?
-Pai ne-au bagat, pe toti pe o usa pe care scria "CLASA I"!
-Ei si?!
-Pai ce crezi ca ere înauntru? Numai banci de lemn...
90.La scoala
învatatoarea spune:
-Tine-ti minte copii: "Lauda de sine nu miroase bine!"
Dupa un sfert de ora Bula:
-Doamna învatatoare! Puturescu se lauda!...
91.Învatatoarea:
-Bula azi e a cincea oara, saptamâna asta, când te pedepsesc!
Asa nu se mai poate! Ce ai de spus?
-Ma bucur foarte tare ca azi e vineri!...
92.-Ei, ei,
Bula! spune profesorul. Numai la sex te gândesti... Nu se poate trai din-asa
ceva!
-Cum sa nu; domnule profesor! Daca ati vedea-o pe sora mea cea mai mare...!
93.La scoala:
-Bula, cum se numeste acel legamânt ce apropie o femeie de un barbat?
-Un colier...
94.-Ia zi Bula,
zice învatatoarea, crezi tu în Barza?
-Nu!, doamna învatatoare, dar sora-mea a trebuit...
95.-Deci copii
mâine vom face putina educatie sexuala!, zice învatatoarea.
-Damna învatatoare, zice Bula, aceia care deja stiu cum sta treba pot
sa mearga sa joace fotbal?
96.-Dragii mei,
spune profa de religie, exista doua sau trei lucruri pe lumea asta pentru care
oamenii nu sunt pregatiti.
Ati sti care sunt aceste lucruri?
La care Bula se anunta:
-Gemeni sau tripleti, doamna profesoara!...
97.Bula în
curtea scolii. Un coleg vine în fuga:
-Bula, Bula sari ca arde scoala!
Bula foarte calm:
-Stiu! A ars deja profesoara?
98.La ora de
aritmetica vine o profesoara noua. Bula e întrebat:
-Ia zi, elev Bula, ai 45 de lei si cheltui 15. Cu câti lei mai ramâi?
-Cu 30 de lei.
-Foarte bine, Bula! Dar daca ai 10 cremvust si manânci 4 cu cât
mai ramâi?
-Nu va suparati, cu cremvusti nu am socotit înca!
99.Bula în
clasa întâi îi dadea bataie de cap profesoarei sale. La un
moment dat, aceasta îl întreaba:
-Bula! Care este problema ta?
Bula spune:
-Sînt mult prea destept pentru clasa întîi. Sora mea este
în clasa a treia, iar eu sînt si mai destept decît ea!
De aceea cred ca ar trebui sa fiu mutat în clasa a treia.
Profesoara, nervoasa, îl duce pe Bula la directorul scolii si îi
explica acestuia dorinta lui Bula.
În urma discutiei, directorul si doamna profesoara hotarasc sa îi
dea lui Bula un test, iar daca acesta va trece, va fi mutat în clasa a
treia,
iar daca nu, va trebui sa ramîna în clasa întîi si
sa se poarte frumos.
Directorul:
-Cît fac 3 x 3?
-9.
-Cît fac 6 x 6?
-36.
-Cît fac 9 x 9?
-81.
Si tot asa, raspunde la toate întrebarile la care un elev de clasa
a treia ar trebui sa stie sa raspunda.
Bula parea sa se descurce foarte bine. Directorul, privind spre profesoara
acestuia, îi spune:
-Cred ca Bula poate sa fie mutat direct în clasa a treia.
Profesoara, cunoscînd tendinta micului Bula spre lucruri ce au legatura
cu sexul, îi spune directorului:
-Lasati-ma si pe mine sa îi pun cîteva întrebari, înainte
de a lua o asemenea decizie.
Atît directorul cît si Bula sînt de acord, iar profesoara
îsi începe întrebarile :
-Ce are vaca 4 si eu am numai doua?
-Picioare
-Ce ai tu în pantaloni, iar eu nu am?
Ochii directorului se maresc! Dar înainte de a reusi sa îl opreasca
pe Bula, acesta raspunde:
-Buzunare.
Directorul rasufla usurat si îi spune profesoarei:
-Cred ca ar trebui sa îl mutam în clasa a cincea, pentru ca sincer
nici eu nu as fi stiut sa raspund la ultimele doua întrebari...!
100.Bula e observat
de profesorul lui în timpul orei cum facea niste miscari ciudate, cu mâinile,
sub banca.
Marge catre el si îl vede cu carti de joc în mâna gata
sa puna de o septica.
-Bula! Doar nu vrei sa te joci?!
-Dom' pprofesor, da' ce credeti ca vreau sa fac cu cartile astea?!
101.Bula se
întoarce de la scoala cu sapca cea noua murdara toata de noroi.
-Ce-i cu sapca ta? Unde ai facut-o în asa hal?
-Baietii au jucat fotbal cu ea.
-Dar tu unde erai?
-În poarta.
102.-Mama, m-a
batut tata de doua ori azi, nu's ce naiba a avut, zice Bula mamei sale.
-Pai de ce?
-Prima oara cînd i-am aratat carnetul de note si a doua oara cînd
i-am spus ca e al lui de cînd era elev.
103.Se termina
orele mai devreme:
-Bai, luati-va boarfele si plecati acasa
-Ce faci Bula, nu pleci?
-Nu, ca boarfa mea are ore pâna la unu.
104.Mai Bula
te-ai basit , spune învatatoarea.
-Nu eu doamna câinele.
-Dar nu-i nici un câine p'aci.
-Nu-i, drept îi, da poate vine.
105.Bula, la
facultate este chemat de decan:
-Bula, ai fost vazut azi-noapte în caminul fetelor. Pentru asta, trebuie
sa platesti, conform regulamentului o amenda de 10.000 de lei.
Daca mai esti prins odata, suma se dubleaza 200.000 de lei. Si asa mai departe.
Bula, spirit intreprinzator, întreaba:
-Domnule decan, daca achit în avans pentru toata sesiunea, oferiti
vreun discount?
106.Bula, la
facultate întârzie la un curs.
-Sa stii ca te-am pus absent!
-Va rog sa ma stergeti domnule profesor, ca am fost la WC!
-Fa cerere la decan, ca eu n-am dreptul!
107.La Bula
la scoala la un vecin s-a predat "Zburatorul" de I.H. Radulescu.
În pauza, un elev întreaba:
-De ce oare numai femeile au "zburatori" (adica numai la ele functioneaza
mitul asta erotic).
La care Bula raspunde:
-Pentru ca barbatii au parasute.
108.Tânara
învatatoare îi învata pe copii cum functioneaza magnetii si
la ce pot fi ei folositori. Le-a explicat ca magnetii pot ridica cuie si tot
felul de alte obiecte mici din metal.
Acum, ca sa îi distreze, le zice o ghicitoare:
-Numele meu începe cu "M" si ridic tot felul de lucruri.
Cine sunt?
Bula din prima banca:
-Esti o Mama!
109.-Bula, compunerea
ta cu tema "Câinele meu" este identica cu a fratelui tau. Ai
copiat dupa el?
-Nu, domnule profesor, este vorba despre acelasi câine!
110.La ora de
Anatomie profa îl întreaba pe Bula:
-Pe care parte a corpului se afla inima?
-Pe cea interioara doamna profesoara...
111.Tatal lui
Bula îi zice odraslei:
-Am aflat c-ai primit un 4 de la profesorul de fizica!
-Asa e, taticule. Mi-a fost jena sa-l refuz!
112.O profesoara
noua încearca sa predea lectii de psihologie unor copii. Ea intra în
clasa spunând:
-Cine crede ca e prost, sa se ridice în picioare!
Dupa cîteva secunde, se ridica în picioare Bula. Profesoara i
se adreseaza:
-Tu de ce crezi ca esti prost?
-Nu sînt prost, doamna, dar îmi parea rau sa stati în picioare
numai dumneavoastra!
113.Bula la
scoala în epoca de....Învatatoarea întreaba:
-Copii ia spuneti-mi voi ce reprezinta pentru voi patria?
Ionescu:
-Holde întinse de grâu...
Popescu:
-Sonde si mine...
Bula:
-O câmpie mare mare cu flori...în mijlocul ei Ochiul Boului si
cu Matraguna...încercuiti de o ceata de albastrele; iar în rest
23 de milioane
de lacrimioare.
114.Bula la
scoala vorbea numai prostii (numai înjuraturi cu p**a si p*z*a), si profesoara
suparata la chemat pe tatal lu' Bula la scoala.
Profesoara i se plânge tatalui ca Bula vorbeste urât, si-i recomanda
tatalui sa-l trimita pe Bula la o scoala de politete. Ajuns acasa, tatal lu'
Bula da telefon la o scoala de politete gasita în cartea de telefon
si are urmatoarea conversatie:
-Alo! Scoala de politete?
Cel de la scoala:
-Da! Aici scoala de politete! Cu ce p**a mea va putem ajuta?
115.Profesoara
scrie pe tabla: "Nu mam distrat deloc în vacanta", apoi îi
întreaba pe elevi:
-Ce greseala am facut si ce trebuie sa fac ca sa o îndrept?
-Sa va cautati un amant! îi raspunse Bula...
116.-Bula! Ce
sunt mumiile?
-Regi conservat, doamna învatatoare...
117.-Bula numeste
trei dovezi ca Pamântul e rotund!
-Unu: Scrie în carte.
Doi: Tocmai ati spus si dumneavoastra.
Trei: Si tata îmi spune asta tot timpul...
118.Bula la
ora de gramatica. Profa întreaba:
-"Învatatul face bucurii", ce caz e acesta Bula?
-Un caz nefericit, doamna profesoara...
119.-Bula care
e viitorul verbului: "a bea"?
-"Beat", doamna profesoara...
120.-Bula care
e viitorul verbului "a fura"?
-"Pârnaia", doamna profesoara...
121.La ora de
desen scolarii trebuie sa picteze o pasune si o vaca care paste pe ea. Bula
la sfârsitul orei da o foaie goala.
-Bula unde-i iarba?
-A mâncat-o vaca, doamna profesoara...
-Dar vaca?
-A plecat de acolo, doamna profesoara. Doar nu era sa stea pe o pasune fara
iarba.
122.La ora de
anatomie:
-Bula, pe care parte a corpului se afla inima?
-Pe partea interioara, bineînteles, doamna profesoara...
123.La ora de
fizica:
-Copii, ce observati când va frecati palmele una de alta?
-Firisoare de mizerie, doamna profesoara, zice Bula...
124.Bula este
obez dar foarte slab la aritmetica. Profa încearca sa-i faca calculele
mai usoare:
-Bula, daca mama ta îti da 2 sandwiciuri la scoala si eu îti
mai dau înca cinci, cât ai atunci:
-Atunci am destul, doamna profesoara...
125.La ora de
religie preotul întreaba:
-Bula, îti spui înainte de masa rugaciunea?
-Nu domnule Parinte, numai atunci când avem ciuperci la masa...
126.-Ia zi Bula,
care sunt cele mai des folosite cuvinte la scoala?
-Nu stiu, doamna profesoara...
-Ai dreptate Bula, foarte bine!
127.-Tata, întreaba
Bula venind de la scoala, ce înseamna "aschia nu sare departe de
pom"?
-Bula, iar n-ai învatat lectia, zice taica-su scotându-si cureaua
de la pantaloni.
128.-Bula, da-ne
un exemplu cum poate fi folosita puterea apei.
-De exemplu, mama plânge pâna tata îi cumpara o rochie
noua...
129.Ultima zi
de scoala. Acasa Bula intra pe usa si îsi arunca carnetul, furios, într-un
colt. Tatal îl întreaba:
-Bula, nu ne arati si noua carnetulde note, sa vedem cum ai încheiat
anul?
-Carnetul meu i l-am împrumutat lui Gigel, a vrut sa-si socheze parintii...
130.Bula vine
la sfârsitul anului scolar acasa si îl întreaba pe tata-sau:
-Tata când ai terminat tu scoala?
-Acum 30 de ani. De ce?
-Am fost aproape sigur. Pai când mi-au calculat media mi-au spus ca
de 30 de ani nu au mai avut asa un caz în scoala...
131.Cica Bula
vine într-o zi de la scoala plângând. "Tataa.. Nu mai
vreau sa ma duc la scoalaa..."
Bietu' tat'su, cica:
-Bai Bula, nu se poate, trebuie sa te duci.
-Ba nu ma mai duc! în fiecare zi ma bate copiii, ma scuipa ma înjura,
îmi zic 'Iar ai venit, bai boule?', îmi arunca cu apa de la etaj...
-Bai Bula, îti mai zic o data, nu se poate, trebuie sa te duci.
-De ce, tata?
-Pentru ca esti directorul liceului.
132.Profesorul:
Bula ce e acela un sinonim?
Bula: Un sinonim este cuvântul pe care îl folosim de câte
ori uitam alt cuvânt...
133.Profesorul:
Deci, rezolvând ecuatia, aflam ca x este egal cu zero.
Bula: Uite pentru ce atâta truda!
134.Profesorul:
"Scopul scuza mijloacele"; cine a spus-o?
Bula: Dumneavoastra!
135.Profesorul:Intotdeauna
mananci cand ti-e foame?
Bula: Întotdeauna întrebati când râvniti?...
136.Profesorul:
Când e timpul cel mai potrivit pentru culesul merelor?
Bula: Când e legat câinele.
137.La scoala
profa întreaba copiii:
-Spuneti, copii, care e cel mai paros animal ce exista?
-Ursul, spune un elev.
-Vulpea, altul.
-Iepurele, pisica, leul, etc. ceilalti.
Bula ridica si el mâna:
-Doamna de muzica...
-Pai cum, mai tâmpitule, ce ti-a venit?... de unde ai scos si prostia
asta?
-De la domnu' de desen care a zis ca un an i-a trebuit pâna a pârlit-o...
138.Profesoara
întreaba în clasa lui Bula ce este TITANICUL. Copiii încep
sa-si dea cu presupusul: o marca de ceas, o marca de blugi, o
marca de parfum, pâna vine rândul lui Bula:
-To'a'sa, Titanicul a fost un mare transatlantic care în primul sau
drum, într-o noapte, navigând în Atlanticul de Nord la limita
cu Oceanul
Înghetat s-a lovit de un evreu si s-a înecat.
-Bula! tipa profesoara, nu se putea sa nu spui si prostii... aproape eram
sa-ti trec un 10 în catalog când ai dat-o-n bara..... De unde evrei
în
Oceanul Înghetat de Nord?
-Dar ce, to'a'sa, vreti sa spuneti ca AISBERG este nume românesc?
139.-Ei, ce
n-as da ca Parisul sa fie capitala Italiei, ofteaza Bula.
-De ce? întreaba tat'su.
-Pentru ca asa am scris azi în teza, la Geografie.
140.Un profesor
le da elevilor ceva de scris. Bula refuza. Profesorul:
-Singura scuza ca sa nu scrii, e sa ai o boala foarte grava!
Bula:
-De epuizare sexuala ce ziceti?
Profesorul se uita la el câteva clipe:
-Asta nu e scuza, poti sa scrii cu mâna cealalta!
141.La ora de
psihologie, elevii trebuie sa scrie o lucrare cu tema "Ce este lenevia?".
Bula preda caietul dupa numai câteva minute.
Intrigat, profesorul îl deschide, dar nu gaseste decît foile
goale. Abia pe ultima pagina, jos, sta scris cu caractere mici: "Asta-i
lenevia".
142.-Copii,
la ce serveste lemnul?
-Din el se fac arborii, doamna învatatoare, zice Bula.
143.-Mama, azi
l-am oprit pe Georgescu sa-i faca o farsa domnului profesor.
-Frumos din partea ta, Bula. Cum a fost?
-Sa vezi: Georgescu a pus pe scaunul de la catedra o pioneza. Când
domnul profesor era cât pe ce s-o atinga, i-am tras repede scaunul.
144.Bula, care
are noua ani, soseste de la scoala, iar mama sa îl întreaba ce a
învatat astazi.
-Învatatorul ne-a povestit cum Dumnezeu l-a trimis pe Moise în
spatele liniilor inamice într-o misiune de salvare, astfel ca israelitii
sa poata
fugi din Egipt. Când a ajuns la Marea Rosie, inginerii care erau cu
el au construit un pod si israelitii au trecut în siguranta. Apoi a chemat
prin radio aviatia, care a lansat bombe distrugând podul, iar egiptenii
nu au putut sa-i urmareasca.
-Chiar asa v-a povestit învatatorul?
-Nu, mama, dar povestea lui n-a crezut-o nimeni.
145.Merge Bula
la scoala în prima zi. Învatatoarea striga catalogul.
-Adam?
-Prezent!
-Aionesei?
-Prezent!
-Bula?
-Prezent!
Toata clasa râde.
-Mai Bula, ce nume ai si tu, toata lumea râde. Nu vezi ca daca schimbi
prima litera iese un cuvant asa de urât...
A doua zi, la fel, a treia zi la fel, a patra zi, ajunge iar la Bula:
-Bula?
Nimic...
-Bula?!
Nimic...
-Mai Bula, de ce nu raspunzi când te strig? Îti bati joc de mine?
-Va rog frumos d-na învatatoare. De azi înainte pe mine nu ma
mai cheama Bula. De azi înainte numele meu este Denis!
146.Bula i se
adreseaza mamei:
-Mama, învatatoarea noastra nu are habar de nimic.
-Ce vorba e asta, "nu are habar de nimic"? De unde ai scos-o?
-Pai am desenat azi pe tabla un câine si ea m-a întrebat "ce
e aia"?
147.Bula în
ora de biologie. Profesoara întreaba:
-Ce este verde si sare pe câmpie?
Raspuns din clasa:
-Broasca!
Profesoara:
-Corect - dar putea fi si un greiere. Ce este maro si sare prin padure?
Raspuns din clasa:
-Caprioara!
Profesoara:
-Corect - dar putea fi si un cerb.
Bula agitat cere permisiunea de a pune si el o întrebare:
-Ce este tare când se ia în gura, iar moale si lipicioasa cînd
se scoate?
Profesoara ofensata îi trage vreo doua perechi de palme lui Bula care
zice:
-Corect - dar putea fi si o guma de mestecat!"
148.Pe vremea
lui Ceausescu,la ora de muzica. Bula nu-si scotea vioara din cutie. Învatatoarea:
-De ce nu cânti Bula?
-E dezacordata.
-Hai ca ti-o acordez eu.
Bula deschide cutia si învatatoarea striga:
-Bula,ce faci cu mitraliera la scoala?
-Eu ca eu...,dar nu stiu ce o sa faca tata cu vioara la congres!
149.Bula este
prins de catre învatatoare fumând.
-Bula, ai înnebunit? Esti în clasa a-II-a.
-Nici o problema, doamna învatatoare! Eu, de exemplu,fac dragoste de
la doi ani.
-Si cum era?
-Nu mai tin minte ca eram beat.
150.-Cât
face 5+6? îl întreaba profesorul pe Bula.
Bula baga mâna în buzunar si zice:
-11!...
-Bravo Bula înseamna ca ai mai învatat! zice profesorul.
151.La scoala
la Bula învatatoarea îi intreaba pe elevi ce vor sa devina când
vor fi mari. Georgescu:
-Inginer
Popescu:
-Doctor etc.
Bula:
-Urs
-Pai cum asa mai Bula? îl întreaba învatatoarea.
-Vreau sa am blana multa sa câstig bani multi, ca sora-mea are numai
un petec si asa multi bani câstiga!
152.În
prima zi de scoala, Bula merge, si când doamna învatatoare se apleaca,
Bula vede ca are fusta intrata în fund, si baga mâna sa i-o
scoata. Doamna învatatoare îi trage o palma. Merge Bula acasa,
taica-su îl întreaba de ce e rosu pe obraz. Bula îi povesteste
si taica-su îi
zice ca nu trebuia sa-i traga fusta. A doua zi, Bula la scoala, un coleg
vede ca învatatoarea are fusta în fund, i-o trage înapoi,
la care Bula,
dupa ce i-a zis taica-su, sare repede si îi baga fusta la loc si îi
explica la colegul lui ca la învatatoare nu-i place sa nu-i stea ceva-n
fund, la
care Bula mai primeste o palma.
153.Învatatoarea
vine la clasa si întreba:
-Copii nu stiti de ce a murit lucratorul care renova scoala?
La care Bula:
-Eu stiu.
Învatatoarea:
-De ce mai Bula?
-Pentru ca l-a înjurat pe Dumnezeu. A spus: Bula fu*u-ti Dumnezeii
matii nu mai misca scara c-o sa pic.
154.D-na învatatoare
la scoala:
-Cine are ceva deosebit de spus din viata de familie sa spuna.
La care Bula:
-D-na profesoara tata are doua pu*i, una mica, mica de tot si una mare, mare
de tot.
-Pai cum se poate asa ceva mai Bula?
-Pai asa, cu una tata face pisu, iar cu cealalta o spala pe mama pe dinti.
155.-Astazi
ai întârziat la prima ora, îi spuse diriginta lui Bula.
-Ce s-a întâmplat?
-Tata a avut nevoie de mine acasa.
-Bula, stiu ca ai un frate mai mare. Nu putea sa te înlocuiasca el?
-Nu, pentru ca pe mine trebuia sa ma bata...
156.-De ce te-a
dat învatatorul afara din clasa? îl întreaba mama pe Bula.
-Pai, ne-a spus ca sobolanul manânca într-o zi o cantitate egala
cu greutatea corpului sau.
-Ei, si?
-Eu am întrebat de unde îsi stie sobolanul greutatea?
157.Ora de zoologie:
-Bula îmi poti numi cinci animale care traiesc în Africa?
-Da. Patru elefanti si o girafa...
158.Profesorul:
-Pestii pot vedea si auzi?
Bula:
-Da.
-Dar mirosi?
-Numai când nu sunt proaspeti.
159.Profesorul:
Care dintre voi asculta cel mai mult pe mama?
Bula: Tata...
160.-Bula, esti
un obraznic! Se vede ca n-ai cei sapte ani de acasa! îi zice acestuia
învatatoarea.
-Pai, pe mine m-au dat la sase ani la scoala...
161.-Fiul dumneavoastra
vine la scoala mereu descheiat la gât, o preveni învatatoarea pe
mama lui Bula.
-Stiti, sarmanul e prea mititel si nu ajunge sa se încheie la ultimul
nasture, precizeaza ma'sa.
162.-Bula, cum
de-ai întârziat la scoala?
-Nu am putut sa ma trezesc în dimineata aceasta.
-Cum, tu înca mai dormi?
163.-Bula, daca
te ratacesti ziua în padure si nu ai busola la tine, cum afli unde e nordul?
-Foarte simplu, domnule profesor. Ma duc acasa si-o iau!
164.Ora de dictare
în clasa a patra. Bula îi sopteste colegului:
-Auzi, Ionele, scriem deja de un sfert de ora. Nu crezi ca ar fi cazul sa
mai punem si vreo virgula?
165.Profesorul
întreaba:
-Mai Bula, toata ora ai stat cu cu cîte o bila verde în ambele
mîini si n-ai scris nimic. De ce?
-Ca sa am control total asupra profesorului de matematica, dl. Green.
166.Profesorul:
Care este întelesul cuvântului casatorie?
Bulal: Tata zice ca nu este cuvânt, ci o condamnare!
167.-Unde este
Dumnezeu? întreaba învatatorul pe Bula.
-Spuneti dumneavoastra unde nu e! raspunde Bula.
168.-Bolile
contagioase se transmit de la animal la om. Copii, niciodata sa nu va lasati
fata sau mâinile atinse de un câine sau o pisica,
deoarece e foarte periculos!
-E adevarat, zise Bula, matusa mea i-a dat un sarut câinelui si
peste 2 zile acesta a murit!...
169.-O astfel
de nota merita o bataie buna! zice lui Bula tata-su.
La care Bula:
-Stiu eu, tata, unde locuieste profesorul. Mergem acuma?...
170.Învatatoarea
le spune copiilor:
-Azi vom învata dupa metoda intuitiei. Adica, fiecare spune trei cuvinte,
cum îi vine, si dupa aceea explica de ce le-a spus.
Fiecare copil spune trei cuvinte, si explica de ce le-a spus, dar Bula spune:
-Avort, Bastard, Curva.
-Vai, se cutremura învatatoarea, ce cuvinte urâte, Bula, taci
si tu odata din gura.
Si n-a mai continuat lectia. Dupa o vreme, vine inspectoarea. O întreaba
pe învatatoare, elevii tai au învatat dupa metoda intuitiei?
-Da, desigur...
-Atunci fa o lectie dupa metoda aceea, vreau sa vad si eu...
Ce sa faca învatatoarea - face o lectie dupa metoda intuitiei, fiecare
copil spune trei cuvinte, si explica de ce le-a spus, dar inspectoarea îi
sopteste învatatoarei:
-Copilui acela, de ce îl persecuti, tot timpul ridica mâna si
niciodata nu-l lasi sa vorbeasca. Hai, sa auzim ce are el de zis.
Ce sa faca învatatoarea - îl lasa pe Bula sa vorbeasca, iar el
spune:
-Avort, Bastard, Curva.
Învatatoarea lesina, dar inspectoarea, foarte calma, îi spune
lui Bula:
-Interesant! Si de unde stii tu cuvintele astea?
-De la matusa mea. A spus ca a facut un Avort, ca sa nu nasca un Bastard
si sa spuna lumea ca-i Curva.
-Interesant! Si alte cuvinte nu mai stii?
-Ba da. Pitic.
-Oh, pitic, e mititel, e dragalas... Si de unde stii tu cuvântul asta?
-Tot de la matusa mea. A spus ca Bastardul l-a facut cu un Pitic.
Învatatoarea, care se trezise din lesin, lesina iar, dar clopotelul
suna, si copiii ies în recreatie. Afara de Bula, caruia inspectoarea îi
face
semn sa ramâna, se aseaza langa el în banca, susotesc ei ceva,
si dupa aceea înspectoarea pleaca.
-Ce ti-a spus, întreaba învatatoarea, care reusise intre timp
sa se întremeze.
-A, zice Bula, mai nimic, a vrut sa afle adresa piticului.
171.Bula merge
cu tat'su la plimbare. Trecând pe lânga scolala lui Bula tat'su
zice:
-În scoala asta am fost si eu acu' treizeci de ani!
La care Bula:
-Aha, de aia mi-a zis azi la ora profesorul: "Asa un tâmpit nu
am mai avut aici de treizeci de ani!"...
172.Bula venind
de la scoala este tot timpul enervat de un grup de fete mai mari care de fiecare
data îi arata degetul mic si îi spun:
-Ce mai faci, Bulisor?...
Bula rabda ce rabda si într-o zi întreaba fetele de ce îi
tot arata degetul mic când îl întâlnesc.
Acestea raspund:
-Pentru ca pu*a ta e atât de mica ca si degetul nostru mic, aproape
inexistenta...
Si se pornesc pe râs...A doua zi Bula le-o ia înainte si pâna
sa-si spuna astea poezia el îsi vâra degetele în gura si tragându-si
falcile în laturi
le spune:
-Ce mai faceti, feeeteeelor?...